Cica csoport

A csoport létszáma 17 fő 4 kislány és 13 kisfiú. 4 kisgyermek bölcsődébe is járt. A csoport
kor szerinti összetétele 2 kiscsoportos, 4 középsős és 11 nagycsoportos.

A mindennapos kezdeményezéseken szívesen vesznek részt. A csoport az első naptól kezdve nagyon motivált, motiválható. Nagyon érdeklődőek és fogékonyak. A vegyes csoportösszetétel miatt fokozott odafigyelést igényel a tevékenységek megszervezése, megtartása. A szokásalakítás részeként még nagyobb hangsúlyt fektetünk az egymásnak való segítségnyújtásra. A nagyobb gyerekek kérésre szívesen segítenek társaiknak, bár a kisebbek nem mindig veszik ezt szívesen, ilyenkor mi segítünk nekik. Játékidőben többször előfordul konfliktus a fiúk- és a lányok körében is. Minden tevékenységi terület érdekli a gyerekeket. A szocializáció terén az óvodai élet során nagy változás történik a gyerekek életében. A kortársak fontos és egyre növekvő szerepet töltenek be az óvodás gyermek életében. Alakulnak az első barátságok. Majdnem minden kisgyermeknek egy idő után állandó játszótársai lesznek. Egyre jobban ragaszkodnak barátaikhoz. Feladatunk a közösség összekovácsolása, úgy erősíteni a baráti kapcsolatokat, hogy közben a csoport egységes közösségi érzését is elősegítsük.

A fiúk legtöbbször a szőnyegen játszanak (építések, vonatozás), de igényük van asztali társas játékokra is (szeretnek kártyázni) A lányok általában a babaszobában és a babakonyhában játszanak, de vannak olyan kisfiúk, akik szívesen csatlakoznak hozzájuk. Kedvelik a különböző vizuális technikákat az ilyen kezdeményezéseken mindenki részt vesz. A meséket meghallgatják, de ha valamilyen eszköz is kapcsolva van a meséléshez nagyobb érdeklődéssel figyelik. Kedvelik a kirakókat, kártyajátékot, társasjátékot. Az életkori sajátosságokonkívül sok figyelmet kell fordítani az egyéni sajátosságokra PL: megkésett beszédfejlődés, kifejezőkészség, így a kommunikáció az egyik fejlesztendő terület, amelynek fejlesztésére minden adódó alkalmat megragadunk. Velük még differenciáltabban, egyéni segítségnyújtással foglalkozunk. Célunk, hogy összetartó kis közösségé kovácsolódjunk, törekedve arra, hogy a közösségben minden kisgyermek megtalálja a helyét s örömmel lépje át reggelente az óvoda kapuját. Színes, sokrétű tevékenységekkel, élményekkel teli programokkal, a hagyományok őrzésével, a környezettudatos magatartás fontosságának megéreztetésével igyekszünk gyermekeink óvodás éveit tartalmassá, maradandó emlékekkel gazdaggá tenni.

Mindennapi feladatunk és célunk a környezettudatos magatartás erősítése, így
csoportszobánkban kialakítottunk természet sarkot, amelyet folyamatosan aktualizálunk. A játék, a játékosság elve a legfontosabb „eszközünk”, hiszen ez az a tevékenység, amely olyan felszabadult érzést ad a gyermekeknek ahol kiteljesedhet a gyermekek személyisége.

Cica csoport