Maci csoport

A Maci csoportba 18 kisgyermek jár. A nemek aránya: 5 kisfiú, 13 kislány. Ebből 4 gyermek kiscsoportos, 8 gyermek középső, 6 gyermek nagycsoportos korú. A nagycsoportos korú gyermekek mind tanköteleskorúak, közülük előreláthatólag 6 gyermek kezdi el jövőre iskolai
tanulmányait. A tehetséggondozás több területen is megvalósul: zene ovi, tánc. Az új kiscsoportosok otthonról érkeznek, az óvoda a második otthont jelenti számukra. Várakozásunkon felüli a kicsik beszoktatása, szinte zökkenőmentesen zajlott.

A középsős és nagycsoportos korú gyermekekről elmondható, hogy a gondozási területeken önállóak, vagy csak kis segítséget igényelnek.  Játéktevékenységükre jellemző, hogy szeretnek együtt játszani, általában befogadják egymást játékukba, illetve igyekeznek kompromisszumokat kötni. A játék közben kialakuló játszópárok váltakozóak.

A kiscsoportosokra az egyedül, illetve egymás melletti játékjellemző, igénylik a felnőtt részvételét. A folyamatos napirend nagyban segíti az elmélyült játék kialakulását. A fiúk
főleg a konstruáló játékokat választják a szőnyegen illetve asztalnál is. A lányok kitartóan játszanak babaszobai játékokat, szívesen fogadnak játékötleteket, nagy kedvenc a fodrászos és orvosos játék. Örömmel szokták fogadni az új szerepjáték eszközöket. Nagy kedvencük a puzzle, LEGO, Duplo és a Logico-val is szívesen játszanak. Összetettebb társasjátékoknál
igénylik a felnőtt jelenlétét. A baráti kapcsolatok általában korcsoportokon belül kötődnek, de van olyan kisgyermek, aki rendre nála kisebbekkel barátkozik. A gyermekek nyitottak egymás és a felnőttek felé is.

Elfogadóak vagyunk a nehezebben fejlődő gyermekekkel, mindenkit az aktuális állapotához mért fejlődés alapján bíztatunk, dicsérünk.

Értik a metakommunikációs jelzéseket, sokszor elég csak egy pillantás. Nagyon kedvelik az anyanyelvi játékokat, egyre figyelmesebbek mesehallgatáskor, kifejezetten igénylik közben a
szemkontaktust. Nagy kedvenceik természetesen a mozgással kísért versek, mondókák. A környezet szeretetére nevelés látszik a gyermekek viselkedésén. Szeretik a növényeket, állatokat.

A csoport játékfelszereltsége megfelel a heterogén csoport elvárásainak, sokszor készítünk saját kézzel is játékokat, képességfejlesztő eszközöket.

Esztétikus, kellemes, barátságos környezetet alakítottunk ki a csoportban. A nagymozgások fejlesztéséhez is minden eszköz a rendelkezésünkre áll. Kihasználjuk az udvar adta lehetőségeket, mind a környezeti nevelés, mind a mozgásfejlesztés területén.

A szülői közösség összetartó, a szülői értekezleteken meg tudjuk beszélni a felmerülő kérdéseket. Aktívan segítenek a gyűjtőmunkában, részt vesznek az óvodai rendezvényeken. A szülők tájékoztatása fogadó órákon, szülői értekezleteken zajlik. A közösségi felületen is van egy csoport, ahol megosztjuk a szülőkkel a fontos információkat.

Maci csoport